Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BIAŁOŁĘKA m.st. Warszawy


20 OSTATNICH KOMENTARZY


IS


Posty:96

 Dotyczy: Gwiazdka z nieba
 Wysłany: 2018-12-18 11:50:48


    

W zbiorach:     


Opowieść o Natanielu, Marcie i Mateuszu - trojgu przyjaciół, których różne losy rzuciły do mazurskiej wsi - Senna.
Książkę czyta się bardzo lekko i przyjemnie, ale... jeżeli oczekuje się głębokich przemyślanych treści to nie tędy droga. Temat zgrany: poranieni bohaterowie odnajdują spokój i spełnienie w wiejskiej głuszy... i to byłoby na tyle. Dla odprężenia polecam, ale dawkować należy z umiarem.

ulas


Posty:1071

 Dotyczy: Zatoka świń
 Wysłany: 2018-12-17 13:44:52


    

W zbiorach:     


"ZATOKA ŚWIŃ" - to wstrząsająca historia oparta na faktach ujawniająca kulisy seksbiznesu w Trójmieście, a głównie w Sopocie, gdzie ofiarami były kilkunastoletnie dziewczyny... wykorzystywane, gwałcone, porywane, doprowadzone do samobójstwa, niektóre zniknęły na zawsze. A ich oprawcy chodzili bezkarni na wolności.
Wydawało mi się, że Sopot znam dość dobrze, od kilkudziesięciu lat często tam bywam, ale nie miałam pojęcia, że - jak pisze autor - "przez nocne życie pięknego Sopotu płynie rzeka gnoju. Karmi i poi zbiorowego alfonsa, organizatorów nocnego życia." Nie zdawałam sobie sprawy, że skala tego haniebnego procederu - uprawianego bezkarnie latami - jest tak ogromna. Przeraża mentalności ludzi, skłonnych do oskarżania i napiętnowania ofiar oraz bezwolność urzędników i organów ścigania. Trzeba było grupki dociekliwych dziennikarzy, by skłonić odpowiednie służby do działania.
Polecam, warte przeczytania.

ulas


Posty:1071

 Dotyczy: Łowca : sprawa Trynkiewicza
 Wysłany: 2018-12-15 19:12:01


    

W zbiorach:     


"ŁOWCA. SPRAWA TRYNKIEWICZA" - niewielka książka-reportaż o głośnej sprawie kryminalnej z 1988 roku zabójstw czterech chłopców w Piotrkowie Trybunalskim, których dopuścił się spokojny i nieśmiały nauczyciel, określany przez dziennikarzy "szatanem z Piotrkowa". Autorka przytacza protokoły, publikuje nieznane zdjęcia i przeprowadza rozmowy z zainteresowanymi osobami. Na koniec wyłania się bardzo smutna konkluzja, że paradoksalnie Trynkiewicz jest obecnie w miejscu odosobnienia bezpieczny i szczęśliwy, maluje, pisze wiersze, ma żonę w przeciwieństwie do rodzin ofiar, które nie poradziły sobie z ciosem, jakim była utrata ukochanych dzieci w tak strasznych okolicznościach. Nigdy się nie podnieśli, pojawiły się problemy z alkoholem, narkotykami, samobójcze myśli, rodziny się rozpadły. A były to rodziny dobrze sytuowane i szczęśliwe, które za zbrodnie Trynkiewicza zapłaciły najwyższą cenę.

ulas


Posty:1071

 Dotyczy: Kłamstwo doskonałe
 Wysłany: 2018-12-14 12:21:11


    

W zbiorach:     


"KŁAMSTWO DOSKONAŁE" - książka różni się od poprzednich pozycji autorki, bo jest połączeniem powieści obyczajowej z thrillerem. Akcja bardzo wartka i obfitująca w nagłe i zaskakujące zwroty. Długo nie mogłam zorientować się kim naprawdę jest Chris Brennam, występujący w roli nauczyciela i trenera.
Przeczytałam, ale ta książka pozostawiła u mnie niedosyt, bo po poprzednich powieściach autorki, zdjęciu i opisie na okładce spodziewałam się czegoś zupełnie innego, stąd moje zaskoczenie i rozczarowanie.

ulas


Posty:1071

 Dotyczy: Obca w świecie singli
 Wysłany: 2018-12-13 22:07:46


    

W zbiorach:     


"OBCA W ŚWIECIE SINGLI" - bardzo dobra powieść obyczajowa rozgrywająca się w środowisku krakowskich restauratorów, o zdradach, rozczarowaniu, pracoholizmie i otwarciu na nowe życiowe wyzwania i nowe uczucie. Przemiłe postacie Karoliny i Jakuba. Bardzo pozytywna, polecam.

ulas


Posty:1071

 Dotyczy: Droga do marzeń
 Wysłany: 2018-12-13 22:00:13


    

W zbiorach:     


"DROGA DO MARZEŃ" - świetna książka obyczajowa o 23-letniej Konstancji, rozpuszczonej pannicy z baaardzo bogatego domu, której beztroskie i bezrefleksyjne życie niespodziewanie legnie w gruzach, fałszywi przyjaciele ulatniają się, a ona sama musi bez przygotowania wejść w świat "normalnych" ludzi, pełen trosk materialnych i niepewności jutra. O jej przyspieszonym dojrzewaniu i pomyśle na dalsze życie.
Powieść bardzo mi się spodobała, choć jest nieco bajkowa. Polecam, bo jest to świetna lektura, dająca przyjemność z czytania.


Pati


Posty:135

 Dotyczy: Wszystko, czego pragnęliśmy
 Wysłany: 2018-12-12 15:01:15


    

W zbiorach:     


Powieść dla dwudziestolatek, w typowym amerykańskim stylu:jakieś elity, obok tzw. zwykli ludzie, problemy jednych i drugich, ta ich duma,takie amerykanskie gnioty, w których to niby porusza autorka poważne problemy. Owszem - poważne - ale ta cała sztuczna otoczka strasznie mnie nużyla.

ulas


Posty:1071

 Dotyczy: Siedem lat później
 Wysłany: 2018-12-11 13:18:42


    

W zbiorach:     


"SIEDEM LAT PÓŹNIEJ" - książka ta bardzo przypadła mi do gustu, jak większość powieści Emily Giffin, której twórczość uważam za dobrą literaturę kobiecą. Tym razem autorka zajęła się tematyką kryzysu i zdrady w małżeństwie, z czym w prosty sposób łączy również miłość, kłamstwo, umiejętność wybaczania... Polecam, bo to dobra lektura, skłaniająca do myślenia.

ulas


Posty:1071

 Dotyczy: Dziecioodporna
 Wysłany: 2018-12-11 13:14:30


    

W zbiorach:     


Zacznę od stwierdzenia, że polecam osobom najwytrwalszym. Właśnie skończyłam ją czytać choć mam wątpliwość, czy to określenie jest właściwe i prawdziwe i wynudziłam się przy niej na śmierć. Pierwsze kilkadziesiąt stron przeczytałam solennie, pragnąc wciągnąć się w temat, i z nadzieją na dobrą, ciekawą lekturę... Całkowita porażka, niekończące się nudne rozmowy, rozmyślenia i rozważania na temat wyższości macierzyństwa nad świadomą bezdzietnością lub odwrotnie... i tak na blisko 400 stronach. Książkę - po przeczytaniu pierwszych kilkudziesięciu stron - przeleciałam "po łebkach" aż do końca i wydaje mi się, że niewiele z treści straciłam.

ulas


Posty:1071

 Dotyczy: To nie tak
 Wysłany: 2018-12-10 19:25:24


    

W zbiorach:     


"TO NIE TAK" - mroczny kryminał z niewielką dawką humoru i drastycznymi opisami, np. larw żerujących na ciałach nieboszczyków. Powieść taka sobie, ani mnie nie porwała, ani nie zaintrygowała, a momentami zniesmaczyła. Denerwująca jest główna bohaterka Blanka, która niejako na własne życzenie pakuje się ciągle w tarapaty.

ulas


Posty:1071

 Dotyczy: Święta z kardynałem
 Wysłany: 2018-12-10 19:05:05


    

W zbiorach:     


PS. Poprawka do poprzedniego mojego wpisu: oczywiście Jack jest ptakiem KARDYNAŁEM, a kardamon - popularna przyprawa - wcisnął się przy okazji rozmyślań o potrawach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, za co przepraszam

ulas


Posty:1071

 Dotyczy: Święta z kardynałem
 Wysłany: 2018-12-10 18:54:13


    

W zbiorach:     


"ŚWIĘTA Z KARDYNAŁEM" - to pełna ciepła, życzliwości i humoru amerykańska opowieść wigilijna o uzdrawiającej mocy przyjaźni, wiary i nadziei, w które nigdy nie można zwątpić. Jest to bardzo wzruszająca książka, której akcja toczy się w Lost River - małym, sennym miasteczku na południu USA, zamieszkałym przez niewielką społeczność, ludzi niezamożnych, ale bardzo miłych, życzliwych, przyjacielskich i pomocnych innym, których nie sposób nie polubić. Szczególnie wzruszyła mnie mała Petsy, bardzo z krzywdzona przez los, i historia jej wielkiej przyjaźni z kalekim ptakiem kardamonem o imieniu Jack. To idealna lektura na przedświąteczny i świąteczny czas, ale tak naprawdę można ją czytać z dużym zadowoleniem o każdej porze roku.

Pati


Posty:135

 Dotyczy: A ja żem jej powiedziała...
 Wysłany: 2018-12-10 14:32:04


    

W zbiorach:     


Nie lubię książek, po przeczytaniu których KOMPLETNIE nie wiem o czym były. W zasadzie to wiem, narzekanie na wszystko i wszystkich, czegoś takiego nie lubię. Książka kompletnie bez treści, a przynajmniej bez tej wartościowej. Nie polecam.

ulas


Posty:1071

 Dotyczy: Z nienawiści do kobiet
 Wysłany: 2018-12-08 13:59:34


    

W zbiorach:     


"Z NIENAWIŚCI DO KOBIET" - treścią książki jest osiem ciekawych reportaży Justyny Kopińskiej o sprawach, którymi żyła cała Polska. Tytuł książki i pierwszy reportaż - "Jestem Twoją mamą" o Violetcie Villas - mogą nieco zmylić, bo opisane historie nie dotyczą tylko kobiet i przemocy wobec nich. Żaden z reportaży nie kończy się prawdziwym happy endem, czasem jedynie widać światełko w tunelu.
Bardzo dobra, ale trudna w odbiorze lektura. Polecam.

Kacha


Posty:11

 Dotyczy: Żona na pełen etat
 Wysłany: 2018-12-07 21:58:21


    

W zbiorach:     


Kacha


Posty:11

 Dotyczy: Małżeństwo z odzysku
 Wysłany: 2018-12-07 21:55:09


    

W zbiorach:     


Trzecia część opowiadania o zwariowanej nauczycielce. Czyta się lekko, ale nie porywa. Można przeczytać.

Kacha


Posty:11

 Dotyczy: Kobiety wzdychają częściej
 Wysłany: 2018-12-07 21:53:27


    

W zbiorach:     


Druga część historii, czasami przerysowana. Można przeczytać na nudę.

Kacha


Posty:11

 Dotyczy: Takie rzeczy tylko z mężem
 Wysłany: 2018-12-07 21:49:59


    

W zbiorach:     


Humorystyczna pierwsza część lekkiej historii, trochę przerysowanej. Można przeczytać.

Kacha


Posty:11

 Dotyczy: Wierność jest trudna
 Wysłany: 2018-12-07 21:48:23


    

W zbiorach:     


Książka ciekawa, czyta się jednym tchem. Czekam na ciąg dalszy. Polecam!

Kacha


Posty:11

 Dotyczy: W promieniach szczęścia
 Wysłany: 2018-12-07 21:47:10


    

W zbiorach:     


Książkę warto przeczytać. Gorąco polecam!