Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BIAŁOŁĘKA m.st. Warszawy

20 OSTATNICH KOMENTARZYulas

Posty:965
 Dotyczy: Przerwany rejs
 Wysłany: 2018-01-18 15:07:57

    W zbiorach:  

Książka oparta na autentycznych wydarzeniach, opisanych przez uczestniczkę zdarzeń. Tytułowy przerwany rejs był dla głównych bohaterów - pary niemieckich podróżników Heike i Stefana - rejsem marzeń, trwającym już cztery lata. Pływali czternastometrowym katamaranem. W tym czasie widzieli m.in. Madagaskar i Karaiby, przeżyli wiele sztormów i atak tsunami. Jednak wizyta na archipelagu Markizów, wysp Polinezji Francuskiej, skończyła się tragicznie. 40-letni Niemiec został zamordowany w tajemniczych okolicznościach na małej rajskiej wyspie przez tubylca, z którym wybrał się na polowanie. Być może doszło również do aktu kanibalizmu. Po kilku tygodniach domniemany sprawca został złapany, jednak nigdy nie przyznał się do winy. Jaki zapadł wyrok nie wiadomo.

ulas

Posty:965
 Dotyczy: Telefony do przyjaciela
 Wysłany: 2018-01-17 12:17:59

    W zbiorach:  

Ciepła, pełna uroku książka, podobno dla młodzieży, ale ja uważam, że dla każdego pokolenia. Jest to doskonale opowiedziana historia o dwóch diametralnie różnych siostrach - Marzenie i Ani - ich wzajemnych relacjach, rywalizacji, perypetiach uczuciowych... Powieść z gatunku tych, które wciągają bez reszty: ciekawe postacie, żywe dialogi, realne środowiskowe słownictwo, spora dawka humoru i szczypta kryminału - wszystko to sprawia, że tak książka jest po prostu prawdziwa.
Bardzo polecam.

ulas

Posty:965
 Dotyczy: Żona jubilera
 Wysłany: 2018-01-10 13:24:41

    W zbiorach:  

To moje pierwsze spotkanie z autorką - i po lekturze "Żony jubilera" - raczej nie ostatnie. Książka ciekawa, bogata w wątki i postacie, której akcja toczy się w Anglii od końca lat 30. na przestrzeni niemal 30 lat. Głównym zbiorczym bohaterem jest duża rodzina jubilerów, w której panuje duszna atmosfera angielskiej prowincji, pełna sekretów, namiętności, zdrad, niedomówień.
Atutem powieści jest dobry styl, ciekawie prowadzona narracja, interesujące postacie, zaskakujące zwroty akcji, szczęśliwe zakończenie... Polecam.

ulas

Posty:965
 Dotyczy: Dopóki gra muzyka
 Wysłany: 2018-01-09 11:41:14

    W zbiorach:  

Książkę czytałam wiele lat temu i - jak pamiętam -
podobała mi się, i mam zamiar do niej wkrótce powrócić.

IS

Posty:75
 Dotyczy: Czas zaklęty
 Wysłany: 2018-01-05 14:51:40

    W zbiorach:  

Sprawnie napisana książka, wciągająca, opisująca dzieciństwo Alicji (córki niepiśmiennej chłopki i pana na włościach w Kodorowie w XIX-wiecznej Polsce). Koniec pozostawia czytelnika w sytuacji bez wyjścia, trzeba przeczytać. Polecam
ulas

Posty:965
 Dotyczy: Wszystkie moje zmartwychwstania
 Wysłany: 2018-01-03 13:31:47

    W zbiorach:  

"Wszystkie moje zmartwychwstania" to smutny i gorzki obraz - chyba dość powszechny w naszych czasach - bardzo trudnych relacji pomiędzy najbliższymi członkami rodziny, które powodują poczucie odrzucenia, braku uczuć, niezrozumienia i związane z tym konsekwencje.
Treść powieści została świetnie oddana w zdaniu z niej: "Troje ludzi w jednym domu. Każde z nas miało swoją nazwę – rolę wyznaczoną przez odwieczne prawa – matka, ojciec, córka. Mąż i żona". Magda, Aleksander i Marta.
Książka nie jest łatwa i przyjemna w czytaniu, problemy porusza poważne, ma dużo rozważań i mało dialogów, ale - co najważniejsze - zakończenie dające nadzieję na lepszą przyszłość wszystkich bohaterów.
Polecam, warta przeczytania i przemyślenia.


26541

Posty:2
 Dotyczy: Urlop nad morzem
 Wysłany: 2017-12-28 13:24:42

    W zbiorach:  

całkowicie zaskakująca książka z niewiarygodnym zakończeniem. . Historia wciąga od pierwszych stron książki. Główni bohaterowie uwikłani w historię, zagmatwane śledztwo i urokliwa sceneria domku nad morzem sprawia , że czyta się ją jednym tchem. Polecam.
ulas

Posty:965
 Dotyczy: Nie przeproszę, że urodziłam : historie rodzin z in vitro
 Wysłany: 2017-12-28 11:39:38

    W zbiorach:  

Bardzo ciekawa książka szeroko omawiająca trudne tematy z zakresu medycyny reprodukcyjnej, jakimi są zapłodnienie in vitro, korzystanie z usług matki-surogatki, prawo do rodzicielstwa osób lesbijskich lub gejowskich...
Autorka omawia powyższe zagadnienia bardzo szeroko, szukając swoich rozmówców również za granicą (Izrael, Skandynawia, Wielka Brytania, Rosja, Holandia) oraz przedstawiając rozwiązania prawne w wielu krajach, zasady działania banków spermy, różne rodzaje tzw. dawstwa itp.
Polecam. Wartościowa książka, przybliżająca i odczarowująca temat, który budzi wiele skrajnych emocji, wywołuje lęk, stawia pytania o wartości etyczne.

ulas

Posty:965
 Dotyczy: Nefrytowa szpilka
 Wysłany: 2017-12-27 22:09:36

    W zbiorach:  

"Nefrytowa szpilka" to bardzo piękna opowieść o trudnym życiu nietuzinkowej i silnej kobiety - Melanii Robak, wrocławianki, która swoje szczęście odnalazła w Pekinie.
Książkę czyta się szybko i z ogromnym zaciekawieniem, bo duża część akcji dzieje się we współczesnych Chinach, ale dzięki znalezionemu pamiętnikowi poznajemy również Chiny z czasów panowania cesarzy.
Polecam, świetna lektura.

ulas

Posty:965
 Dotyczy: Taka jak ty
 Wysłany: 2017-12-27 12:37:12

    W zbiorach:  

"Taka jak ty" to typowa powieść obyczajowa o cudownej przyjaźni dwóch najpierw dziewczynek, a potem kobiet - Karoliny i Mariony - na różnych etapach życia. Związek ich przetrwał długie lata, choć przyjaciółki wybrały różne drogi życiowe: jedna szybko wyszła za mąż, urodziła dwóch synów i poświęciła się życiu rodzinnemu druga - singielka, korzystająca z uroków życia w oczekiwaniu na tego jedynego.
Książka porusza trudne tematy (m. in. pojawienie się w rodzinie niepełnosprawnego dziecka) i pokazuje istotę pięknej, prawdziwej i bezinteresownej przyjaźni między kobietami.
Polecam fankom obyczajówek, nie będą zawiedzione.


ulas

Posty:965
 Dotyczy: Świadek
 Wysłany: 2017-12-27 11:52:40

    W zbiorach:  

Ciekawy autoreportaż napisany przez młodego mężczyznę urodzonego w rodzinie świadków Jehowy, który czuł się podwójnie wykluczony: najpierw społecznie ze szkolnych rówieśników, później - gdy zaczął odchodzić od wiary - z grupy współbraci i rodziny.
Dużą wartością książki jest to, że przybliża czytelnikom prawa i obyczaje tej hermetycznej i mało znanej wspólnoty wyznaniowej.
Polecam zainteresowanym tematem.

ulas

Posty:965
 Dotyczy: Swing Time
 Wysłany: 2017-12-19 18:26:41

    W zbiorach:  

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Zadie Smith, ale nie bardzo udane, bo nie zaiskrzyło, niestety - co zdarza mi się niezwykle rzadko - dobrnęłam tylko do połowy książki i dałam sobie spokój, postanawiając nie katować się dalej lekturą, która mnie męczy i nudzi.
Jeśli tę powieść uznano za najlepszą w dorobku pisarki, daruję sobie na razie inne jej książki.
Jest to tylko moja subiektywna opinia każdy musi przekonać się sam, czy go zainteresuje, porwie i jest godna polecenia innym.

Pati

Posty:107
 Dotyczy: Kochaj : 50 lekcji jak pokochać siebie, swoje życie i ludzi wokół
 Wysłany: 2017-12-19 15:52:03

    W zbiorach:  

Świetna pozycja na zimowe wieczory. Tak samo ciekawa jak wszystkie wcześniejsze książki Pani Reginy. Kochaj to 50 lekcji ktore uczą nas relacji z otaczającym nas światem. Polecam
Pati

Posty:107
 Dotyczy: Wanda : opowieść o sile życia i śmierci : historia Wandy Rutkiewicz
 Wysłany: 2017-12-19 15:46:10

    W zbiorach:  

R e w e l a c y j n a. Nie mogłam oderwać się od niej od pierwszego słowa. Wanda Rutkiewicz była niezwykłą kobietą. A opowieść o niej zawarta w książce Anny Kamińskiej jest warta uwagi każdego, nie tylko miłośnika gór.Wanda była silna i niepokonana, wrażliwa i delikatna, nigdy nie poddająca się. Siła życia i śmierci, tajemnica... Jestem pod dużym wrażeniem tej biografii.Anna Kamińska z wielkim taktem, wnikliwością i obiektywizmem ukazała sylwetkę naszej najwybiniejszej alpinistki-kobiety wyjątkowej pod wieloma względami,nietuzinkowej,o silnej skomplikowanej osobowości.
Wanda Rutkiewicz na zawsze pozostanie tajemnicza,tak jak jej rozstanie z nami.
Książka porusza i nie daje o sobie zapomnieć nawet po zamknięciu ostatniej strony. Napisana pięknie i ciekawie.
ulas

Posty:965
 Dotyczy: Julia i jej córki
 Wysłany: 2017-12-13 17:38:19

    W zbiorach:  

Historia rozpadu szczęśliwej rodziny, którego powodem była tragiczna śmierć jednej z trzech sióstr, w wyniku wypadku drogowego spowodowanego przez jej starszą siostrę. Po okresie czarnej rozpaczy i poczucia bezsilności wobec najgorszego co może spotkać matkę, czyli śmierci dziecka, Julia podejmuje walkę o odbudowanie i scalenie rodziny poranionej przez śmierć. Polecam tę książkę: ciekawa historia, trudny temat, pokrzepiające zakończenie.

ulas

Posty:965
 Dotyczy: Pójdę do jedynej
 Wysłany: 2017-12-12 21:41:13

    W zbiorach:  

Ciekawa powieść obyczajowa o podejmowaniu życiowych decyzji w trudnych latach 70. w Polsce. Głównymi bohaterami jest dwóch młodych mężczyzn Karol i Paweł, pochodzący z diametralnie różnych środowisk, o różnych charakterach i odmiennym podejściu do życia. To co ich połączyło, to decyzja zostania zawodowym żołnierzem, choć podjęta z innych pobudek.
Powieść świetnie napisana, ciekawa fabuła, pełnokrwiste postacie, rzetelnie oddana rzeczywistość tamtych czasów. Zakończenie daje nadzieję na ciąg dalszy, w czasie stanu wojennego i po transformacji ustrojowej.
Szczerze polecam.

ulas

Posty:965
 Dotyczy: Słodkie życie
 Wysłany: 2017-12-07 12:45:27

    W zbiorach:  

W autobiograficznej książce Ewa Morelle (w latach 60. Frykowska, znana modelka, ówczesna celebrytka i skandalistka) opisuje kilka lat swojego burzliwego życia, w tym historię swojego krótkiego małżeństwa z Wojciechem Frykowskim, współpracownikiem i bliskim znajomym Romana Polańskiego, zamordowanym w jego willi w Kalifornii przez sektę Mansona wraz z kilkoma innymi osobami.
Autorka w swoich młodych latach czerpała z życia pełnymi garściami, ciągle przemieszczała się pomiędzy Łodzią i Warszawą, gdzie poznała wówczas wielu młodych twórców (a potem uznanych w kraju, Europie i na świecie - poetów, pisarzy, aktorów, reżyserów i operatorów), których początki karier i liczne związki uczuciowe opisała w książce szczerze i z dużą odwagą. Wprawdzie nie używa nazwisk, tylko nadaje im pseudonimy (Napoleon, Mistrz, Piosenkarz Cygański, Poetka, Producent, Syberyjska Lala...), ale i tak w większości łatwo się domyślić o kogo chodzi.
Według autorki ten czas opisany przez nią jako tytułowe "słodkie życie", to okres nieustannych szalonych zabaw, wielodniowych mocno zakrapianych balang, licznych przypadkowych związków, zdrad i wymieniania się partnerami. A miejsca akcji: od łódzkich slumsów, warszawskich kawalerek, przez obóz cygańskiej arystokracji, po najbardziej luksusowe hotele i apartamenty Londynu, Paryża, Berlina, Monte Carlo.
Książka ciekawa, barwna i sensacyjna, jak autorka i jej życie.

ulas

Posty:965
 Dotyczy: Karmelowa jesień
 Wysłany: 2017-12-06 23:08:39

    W zbiorach:  

Jest to kontynuacja "Magicznego lata". Jednak następuje odwrócenie ról głównych bohaterek: Alicja i jej dalsze losy stały się drugoplanowe, a na pierwszy plan wysunęła się Marianna i jej traumatyczne przeżycia związane ze śmiertelnym wypadkiem jej rodziców i śmiercią jej ukochanej babci.
Polecam, powieść jest przyjemną lekturą, z ciepłym klimatem, sympatycznymi postaciami i optymistycznym zakończeniem. Chyba szykuje się kontynuacja losów bohaterów.

Pati

Posty:107
 Dotyczy: Słowik
 Wysłany: 2017-12-06 13:24:39

    W zbiorach:  

Akcja powieści rozgrywa się w czasach drugiej Wojny Światowej dwie siostry Isabelle i Vianne różnią się od siebie wiek, okoliczności,w jakim im przyszło dorastać i doświadczenia.W 1940 roku do Francji zaczyna wkraczać armia niemiecka, każda z nich rozpoczyna swą drogę niebezpieczną do przetrwania,miłości, a także wolności.
Bardzo zbuntowana buntowniczka Isabelle dołącza do ruchu oporu ona nie zważa na niebezpieczeństwo na jakie ściąga swoją rodzinę. Zaś Vianne, która zostaje opuszczona przez własnego męża musi przyjąć do swego domu wroga.
Historia wzrusza do łez, poruszająca i chwytająca za serce mocno.
Opowiada o okrutnej wojnie, trudnych relacjach rodzinnych, o próbie przetrwania w dramatycznych czasach,pełna emocji, dramatyzmu, walki o przetrwanie, walki z okupantem,miłości i odwadze.
Książka wyciska łzy, wciąga niesamowicie.
"Słowik" to powieść piękna, wzruszająca...mądra.Polecam serdecznie.
ulas

Posty:965
 Dotyczy: W sieci uczuć
 Wysłany: 2017-12-04 18:12:18

    W zbiorach:  

„ W sieci uczuć” to niezła powieść obyczajowa, historia Kamili, ubogiej, delikatnej dziewczyny z małego miasteczka, która znalazła w sobie dość samozaparcia i odwagi, by podjąć walkę z losem o siebie, swoje potrzeby i zawodową przyszłość, stąd trudna decyzja o podjęciu studiów germanistycznych, a potem o wyjeździe do pracy w Berlinie. Jednak w sferze uczuciowej, zabrakło jej odwagi, determinacji i wiary w siebie, by zawalczyć o młodzieńczą miłość do Tomka, kolegi ze studiów.
Polecam, warto po nią sięgnąć.