Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BIAŁOŁĘKA m.st. Warszawy


20 OSTATNICH KOMENTARZY


ulas


Posty:1021

 Dotyczy: Nowe niebo
 Wysłany: 2018-06-19 23:11:25


    

W zbiorach:     


"NOWE NIEBO" - to bardzo ciekawa powieść, której głównym tematem jest zarobkowa emigracja Polaków za wielką wodę do Stanów Zjednoczonych na przełomie XIX i XX wieku, na przykładzie kaszubskiej rodziny Halmanów. Jest to prawie saga rodzinna, dla mnie tym bardziej interesująca, że nigdy wcześniej nie czytałam powieści o tej tematyce. W książce autorka ciekawie i realistycznie przedstawia losy członków rodziny - Matyldy, Heleny, Felicji, Józula - a także historie innych osób, z którymi zetknął ich los. Porusza wiele ważnych tematów, jak: trudy życia emigrantów, problemy etniczne, emancypacja kobiet, przemoc domowa... Wiele lat musiało upłynąć, żeby tytułowe "nowe niebo", które wydawało się emigrantom inne niż w rodzinnym kraju, stało się ich własnym niebem.
Bardzo polecam, świetna lektura, choć miejscami smutna i tragiczna.

ulas


Posty:1021

 Dotyczy: Bądź przy mnie zawsze
 Wysłany: 2018-06-16 11:38:07


    

W zbiorach:     


"BĄDŹ PRZY MNIE ZAWSZE" - piękna, chwytająca za serce opowieść o stracie i cierpieniu, poświęceniu, prawdziwej miłości i szczęściu, rozgrywająca się głównie w polskiej urokliwej wsi w dwóch strefach czasowych w czasie II wojny światowej i współcześnie. Mocną stroną powieści są świetne występujące w niej postaci, szczególnie starsza pani Róża, kilkunastoletni Konrad, mocno doświadczony przez los Alek, czy wreszcie absolwentka psychologii Laura.
Polecam tę wspaniałą powieść. Nie mogę się doczekać drugiego tomu!

19649


Posty:2

 Dotyczy: Dziewczyna z Brooklynu
 Wysłany: 2018-06-15 09:52:11


    

W zbiorach:     


Jak każda tego autora, rewelacyjna.

ulas


Posty:1021

 Dotyczy: Dziecko Emmy
 Wysłany: 2018-06-12 18:03:48


    

W zbiorach:     


"DZIECKO EMMY" - jest to udane połączenie powieści obyczajowej, thrillera i romansu. Jej treścią jest tajemnicze zaginięcie rocznego synka Emmy i jej szaleńcza walka o jego odnalezienie, w czym bardzo kobiecie pomaga przypadkowy świadek zdarzenia, były policjant Rafe.ulas


Posty:1021

 Dotyczy: Koronkowa robota : sprawa Gorgonowej
 Wysłany: 2018-06-12 10:15:41


    

W zbiorach:     


"KORONKOWA ROBOTA..." - książka bardzo interesująca i dobrze napisana, ale jeśli ktoś, tak jak ja, interesował się wcześniej tzw. sprawą Gorgonowej - widział film Janusza Majewskiego i czytał książkę Edmunda Żurka "Gorgonowa i inni" - nie znajdzie w niej wiele nowego, ani nie uzyska odpowiedzi na pytanie: kto 30 grudnia 1931 roku w willi inż. Henryka Zaremby w Brzuchowicach zamordował jego siedemnastoletnią córkę Lusię.
Dla mnie nowością i najciekawszą częścią książki były rozdziały poświęcone tropieniem powojennych losów Rity Gorgonowej i jej dzieci.

IS


Posty:85

 Dotyczy: Słońce umiera i tańczy. Cz. 1
 Wysłany: 2018-06-11 09:18:31


    

W zbiorach:     


Bohaterką powieści jest młoda malarka, która żyje dostatnio i bez większych "trzęsień ziemi". Pewnego dnia poznaje Dymitra/Ohira, muzyka o przejmującym głosie, i jej świat ulega zmianie. Już nie jest sielsko i bezstresowo. Życie zaczyna ją niemile zaskakiwać i musi dokonać wyboru, który oczywiście nie jest łatwy. Książkę czyta się bardzo szybko, ale nie jest to infantylna lektura. Czekam na kolejną część.
Bardzo polecam.

ulas


Posty:1021

 Dotyczy: Ostatnie fado
 Wysłany: 2018-06-10 22:44:35


    

W zbiorach:     


"OSTATNIE FADO" - powieść rozgrywająca się głównie w portugalskiej Lizbonie w dwóch strefach czasowych, w latach 30. XX wieku i współcześnie, której główną bohaterką jest fado - muzyka płynąca prosto z duszy, będąca jednym z symboli Portugalii, wyrażająca żal, smutek, tęsknotę i samotność.
Książka jest o tym, jak wymagające jest fado i jakich żąda poświęceń od osób uprawiających ten rodzaj muzyki. Po jej przeczytaniu zapragnęłam pojechać do Lizbony i posłuchać fado "na żywo" w jednej z urokliwych kawiarni.

ulas


Posty:1021

 Dotyczy: Kamienny anioł
 Wysłany: 2018-06-07 23:18:16


    

W zbiorach:     


"KAMIENNY ANIOŁ" to romans rozgrywany w pięknych krajobrazach Tasmanii, gdzie po piętnastu latach następuje ponowne spotkanie głównych bohaterów Stelli i Zefa.
Powieść dość przewidywalna i naiwna, ale dobrze i szybko się ją czyta. Wprawdzie nie jest na miarę "Królowej deszczu", ale warto przeczytać.

110659


Posty:1

 Dotyczy: Więzień nieba
 Wysłany: 2018-06-07 20:17:00


    

W zbiorach:     


Piękna! Wspaniały powrót Fermina, którego bardzo brakowało w Grze anioła. Uwielbiam jego potoczyste wypowiedzi. Książkę połknęłam niewiadomo kiedy :-
Na plus kwiecisty język warto tylko dla niego sięgnąć po tę pozycję, klimat powieści, postać Fermina.
Na minus - reszta postaci ledwo zarysowana, poza Ferminem nie ma żadnej ciekawej postaci. A szkoda, można było rozbudować wątek związku Daniela i Bei.

ulas


Posty:1021

 Dotyczy: Zemsta drugiej żony
 Wysłany: 2018-06-04 20:18:51


    

W zbiorach:     


"ZEMSTA DRUGIEJ ŻONY" - powieść z założenia humorystyczna - co częściowo się udało - o tym, jak zdradzona i porzucona 48-letnia żona, może z pomocą przyjaciółek odrodzić się, odmłodnieć, wrócić do aktywności zawodowej, poznać młodszego, przystojnego i bardzo bogatego mężczyznę, i po prostu być szczęśliwa w swoim pięknym domu z ogromnym ogrodem i ukochanymi zwierzętami pięć psów i tchórzofretka. Fajna bajka z przewidywalnym zakończeniem.

IS


Posty:85

 Dotyczy: Przyjaciele i rywale
 Wysłany: 2018-06-04 16:08:39


    

W zbiorach:     


Tyle wysiłku włożyłam w komentarz i okazało się, że nic nie przeszło. Więc jeszcze raz spróbuję, chociaż to już nie to samo.
Książka to wymęczona druga część, po "Siostrach", powieści w której poznajemy dalsze losy "sióstr Niemirskich". Dochodzi lekko kryminalny wątek i Zmysłowo nie jest już takie bezpieczne i sielsko-anielskość zostaje zagrożona. Czy polecam??? No właściwie to czemu nie, ale pod warunkiem, że minie trochę czasu od przeczytania pierwszej części bo co za dużo to nie zdrowo

IS


Posty:85

 Dotyczy: Przyjaciele i rywale
 Wysłany: 2018-06-04 15:59:41


    

W zbiorach:     


ulas


Posty:1021

 Dotyczy: Świat Ruty
 Wysłany: 2018-05-30 23:17:39


    

W zbiorach:     


"ŚWIAT RUTY" - to niepokojąca książka o niecodziennym klimacie, nietypowa powieść obyczajowa, ciężka w odbiorze, w której niełatwa teraźniejszość łączy się z bolesną, tragiczną przeszłością.
Powieść niezwykle ciekawa, ale tragiczna i smutna. Akcja rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych w Barlinku - współcześnie i w okresie II wojny światowej wtedy miasteczko nosiło nazwę Berlinchen. Dodatkowo w treść wplecione są pisane kursywą wewnętrzne monologi Ruty, które nie należą do prostych. Występujące postaci są tragiczne, niezrozumiane, lekceważone i poniżane przez innych mieszkańców, bo różnią się od nich wyglądem, zachowaniem, różnymi cechami.
Polecam, warto poświęcić jej trochę czasu i uwagi.

ulas


Posty:1021

 Dotyczy: Bardziej niż wczoraj
 Wysłany: 2018-05-30 22:43:30


    

W zbiorach:     


"BARDZIEJ NIŻ WCZORAJ" to historia 48-letniej kobiety, matki dwojga dorosłych dzieci, będąca w wydawałoby się szczęśliwym, stałym związku od ośmiu lat, która wykazała się wyjątkową naiwnością, zakochując się i ufając zdolnemu chirurgowi, który wprawdzie uratował jej życie poważna operacja wycięcia nowotworu, ale w bliższym kontakcie osobistym okazał się manipulantem, kłamcą i oszustem.
Powieść nie jest wybitna, ale dobrze się ją czyta i z pewnością zadowoli osoby lubiące historie o trudnych związkach.

ulas


Posty:1021

 Dotyczy: Dlaczego nie poczekałaś?
 Wysłany: 2018-05-28 12:41:17


    

W zbiorach:     


"DLACZEGO NIE POCZEKAŁAŚ?" - ciekawa książka napisana w niespotykanym stylu, bo na jej treść składają się fragmenty dwóch pamiętników matki i córki oraz różnych blogów. Czyta się szybko i lekko.
Książka porusza wiele różnych wątków, aż dziw, że wszystko zmieściło się na 199 stronach. Ale przede wszystkim jest to poruszająca książka o miłości, tęsknocie, trudnym dojrzewaniu oraz więzi i zrozumieniu między córką a matką, które przychodzą zbyt późno, bo dopiero po śmierci starszej z kobiet.
Bardzo polecam, bo to cenna lektura, skłaniająca do przemyśleń.

ulas


Posty:1021

 Dotyczy: Willa pod Zwariowaną Gwiazdą
 Wysłany: 2018-05-28 12:05:49


    

W zbiorach:     


"WILLA POD ZWARIOWANĄ GWIAZDĄ" - niesamowita sfabularyzowana opowieść - ale możliwie najbliższa prawdzie historycznej - której akcja toczy się przed i w czasie II wojny światowej na warszawskiej Pradze, głównie na terenie nowego powstałego ogrodu zoologicznego, gdzie w tytułowej willi mieszkał jego dyrektor Jan Żabiński z rodziną i ... nie tylko.
Jest to wstrząsająca i wzruszająca historia o ciężkich czasach zagłady, o różnych odcieniach miłości, o człowieczeństwie, a przede wszystkim o willi, która była tymczasowym schronieniem dla setek osób, które potrzebowały bezpiecznego miejsca, żeby poczekać na nowe dokumenty, transport, kontakt z rodziną, pozwolenie na pracę...
Powieść pięknie napisana, wciągająca, ale bardzo smutna - niestety, takie to były czasy! Polecam.

ulas


Posty:1021

 Dotyczy: Miłośnica
 Wysłany: 2018-05-22 19:56:06


    

W zbiorach:     


"MIŁOŚNICA" - to sfabularyzowana biograficzna opowieść o hrabinie Krystynie Skarbek-Giżyckiej alias Christine Granville, agentce polskich i brytyjskich tajnych służb w czasie II wojny światowej, prywatnie niezwykle pięknej i odważnej Polce.
Była kobietą pełną temperamentu, uwikłaną w liczne romanse. Jeden z jej kochanków tak o niej powiedział: "Dla mnie ona była przede wszystkim wielką miłośnicą... wiedziała, po co Pan Bóg stworzył kobietę i mężczyznę...". Kochała mężczyzn i seks, adrenalinę i przygodę, rodzinę i ojczyznę, kochała życie i kochała wolność, kochała zwierzęta... i te cechy charakteru determinowały jej zachowania, również te w czasie wojny, najczęściej dla osób postronnych niezrozumiałe.
Po zakończeniu wojny, pomimo że znała mnóstwo ludzi z różnych kręgów, wydaje się, że była bardzo samotną osobą, która nie potrafiła odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Dlaczego nie potrafiła wytrwać przy boku jednego mężczyzny? Najważniejszym w jej życiu pomimo dwóch małżeństw był Andrzej Kowerski, którego wielokrotnie krzywdziła swoimi romansami i do którego zawsze wracała, jakby był jej bezpieczną przystanią, przez co nigdy nie ułożył sobie życia osobistego. Jej romanse, lekkomyślne traktowanie uczuć innych doprowadziło do jej tragicznej, bezsensownej śmierci z rąk jednego z kochanków.
Po przeczytaniu tej powieści wydaje mi się, że Krystyna Skarbek pomimo odniesionych w życiu wielu sukcesów i uwielbienia ze strony mężczyzn, tak naprawdę nie zaznała szczęścia i szacunku na jaki zasłużyła. Dla Brytyjczyków była zbyt polska, dla Polaków zbyt cudzoziemska, a dla wszystkich zbyt kobieca i zbyt żydowska.
Dzięki tej powieści zainteresowałam się bliżej tą fascynującą osobą, poczytałam o niej w Internecie i obejrzałam wiele zdjęć - rzeczywiście była piękną kobietą, o czarującym uśmiechu i szczerym, śmiałym spojrzeniu, więc jestem w stanie uwierzyć, że wywierała na mężczyznach piorunujące wrażenie i żaden nie potrafił jej się oprzeć, co miało wielkie znaczenie również w jej działalności w tajnych służbach. Wielka szkoda, że do tej pory choć od jej śmierci wkrótce minie 66 lat nie powstała rzetelna biografia Krystyny Skarbek i film dokumentalny o jej życiu i dokonaniach. Warto to naprawić!
A powieść "Miłośnica" oczywiście bardzo polecam.

ulas


Posty:1021

 Dotyczy: Pani Einstein
 Wysłany: 2018-05-19 14:33:39


    

W zbiorach:     


"PANI EINSTEIN" - to świetnie napisana książka - zbeletryzowana biografia - pierwszej żony Einsteina Milevy Marić, która pod koniec dziewiętnastego wieku, jako nieliczna z kobiet, wyruszyła z prowincjonalnej i zacofanej Serbii do Zurychu, by w męskim, uniwersyteckim świecie studiować matematykę i fizykę. Była młodą kobietą wybitnie inteligentną, z otwartym umysłem, pragnącą poświęcić się nauce, gdyż z powodu fizycznego defektu nie liczyła na gorące uczucie i małżeństwo. Ale na jej drodze stanął Albert Einstein, kolega ze studiów, dla którego stała się - w początkowym okresie - muzą, podporą i wielką inspiracją.
Powieść nie jest tradycyjną historią miłosną, choć opowiada o relacji między dwojgiem ludzi - genialnych, ambitnych, których współpraca na polu naukowym mogła doprowadzić do wspaniałych osiągnięć. I doprowadziła do Nagrody Nobla, ale tylko dla Alberta, choć w co najmniej takim samym stopniu zasługiwała na nią Mileva. Jednak nie miała tyle szczęścia w życiu naukowym co Maria Curie-Skłodowska - wspierana i promowana przez męża.
Autorce udało się doskonale uchwycić idealistyczną wizję współpracy i partnerstwa na początkowym etapie związku Milevy i Alberta i bolesną prawdę o tym, czym stał się później... Albert okazał się człowiekiem egoistycznym, kłamliwym, wiarołomnym, który swoim zachowaniem doprowadził do tego, że Mileva mimo ambitnych planów ostatecznie dla miłości, dzieci i spokoju zrezygnowała ze swojej naukowej kariery, sprowadzona do roli gospodyni domowej, nieszanowanej, lekceważonej, wykorzystywanej. Jednak pomimo jej starań i poświęceń małżeństwo zakończyło się rozwodem.
Polecam, ciekawa i bardzo dobrze napisana książka.

IS


Posty:85

 Dotyczy: Malinowa trufla
 Wysłany: 2018-05-17 14:05:46


    

W zbiorach:     


Książka opowiada historię Elżbiety, kobiety po 40-tce, niedocenianej ani zawodowo, ani prywatnie, która nie czuje się kochana ani przez męża ani przez własną matkę. Pewnego dnia dane jest jej zmienić sposób życia, nagle ma okazję poczuć się jak kobiety z romansów: piękną, bogatą i kochaną. Jednak gdzieś w podświadomości Elżbieta czuje, że nie jest jej to dane na zawsze .... Książka pomimo wszystko pozostawia czytelnika z jakąś nadzieją. Chciałabym przeczytać ciąg dalszy. Polecam

Karola_G.


Posty:28

 Dotyczy: Mózg dziecka : przewodnik dla rodziców
 Wysłany: 2018-05-13 18:45:40


    

W zbiorach:     


Co tu dużo mówić: "Mózg dziecka" warto przeczytać. Książka napisana została przez Alvaro Bilbao, który zajmuje się neuroplastyką mózgu i usiłuje przekazać nam, co jest ważne dla rozwoju dziecka i jego mózgu. Można by to podsumować jednym zdaniem, ale w zasadzie całość jest warta uwagi, bo jak zawsze jest wiele części składowych. Nie bójcie sie, że język jest naukowy i niezrozumiały. Książka jest napisana bardzo przyjaźnie dla laików czyli zwyczajnych rodziców, którzy nie są naukowcami. Jeśli ja się zachwyciłam, to znaczy, że jest naprawdę przystępnie.
Zatem rodzice, książka w dłoń!